Inventarizace dřevin

Inventarizace dřevin je komplexní průzkum, který slouží jako podklad pro správu a údržbu zeleně. Tento projekt obsahuje informace o aktuálním stavu dřevin a stanovuje dlouhodobý plán péče o ně. Správce zeleně tímto dokumentem získá nástroj pro plánování údržby dřevin včetně mapových podkladků. Výstupová data poskytujeme i ve formátech pro systémy GIS (geografický informační systém). GIS poskytuje správci zeleně mnoho užitečných nástrojů jako je například prolínání různých mapových vrstev (katastrální mapy, letecké snímky, inženýrské sítě atd.).

INVENTARIZACE STROMŮ DLE STANDARDU AOPK:

Inventarizace stromů je vytvořena podle platného arboristického standardu vydaného AOPK ČR: SPPK A01 001:2018, Hodnocení stavu stromů.

DENDROLOGICKÉ HODNOCENÍ

Hodnocení stromů vizuálními metodami: fyziologické stáří, vitalita, zdravotní stav, stabilita, perspektiva, navržení pěstebního opatření a jeho naléhavost (etapizace).

Určení druhu stromu česky i latinsky, pokud lze určit tak i kultivar.

Hodnocení základních ploch: intenzitní třída údržby, celková hodnota stability stromů, hodnota cíle pádu.

DENDROMETRICKÉ HODNOCENÍ

Změření dimenzí jednotlivých stromů: průměr kmene ve výčetní výšce, výška stromu, výška nasazení koruny, průmět koruny.

MAPOVÉ VÝSTUPY

Vytvoření map zájmové oblasti v adekvátním formátu a rozlišení, do map jsou zakresleny především stromy, dále pak hranice a čísla parcel, ploty, stavby a další orientační prvky. U stromů v mapě je znázorněn průmět jejich korun. V případě mapování větší oblasti je rozdělena na menší plochy (základní plochy), ke každé ploše je vytvořena zvláštní mapa. Mapy splňují všechny obecné náležitosti a obsahují standardní mapové prvky (legenda, měřítko, střelka, zdroj dat, popis mapy atd.). Mapy by měly být přehledné a jasně čitelné.

TEXTOVÁ ČÁST

Textová část popisuje zájmovou oblast z pohledu arboristy. Kromě obecných informacích o projektu obsahuje informace o významných stromech v oblasti ať už z hlediska provozní bezpečnosti, hodnoty (estetické, historické, biologické…), perspektivy atd. Komentuje zjištěné skutečnosti při terénním průzkumu a navržená pěstební opatření.

FOTODOKUMENTACE

Každý strom je opatřen fotografií, případně je zaznamenána část stromu, která má význam pro jeho zdravotní stav potažmo stabilitu.

TAGOVÁNÍ (ŠŤÍTKOVÁNÍ)

Každý strom je opatřen cedulkou s jeho originálním číslem. Tímto způsobem lze předejít záměně stromů při péči o ně. Používáme systém Arbo-Tag.